Blog Açmadan Önce Mutlaka Okumalısınız
12 Kas, 2017 20:32 tarihinde eklendi

Blog Açmadan Önce Mutlaka Okumalısınız

Blog Açmadan Önce Mutlaka Okumalısınız

Blog Açmadan Önce Mutlaka Okumalısınız!!!

Blog açmak basit bir iştir.

Neden bir blog açmalısınız? Sorusunu kendinize sormalısınız. Eğer amacınız yoksa açmanızı tavsiye etmem. Sonuçta amacı olmayan bir şey ne kadar uzun sürebilir ki? Hem şöyle diyelim ki siz amacınız belirlediniz “internetten para kazanmak” peki sizce amacınız sadece bu olsa ne kadar uzun sürebilir?

emek vermeden karşılık alamazsınınız
Her şeyi emek göstermeden yapamazsınız.

Kısa süreli her şeyi elde edeceğini zannetmek.

Bazı kişiler blog açmak için elinden geleni yapar ama yağtığı diğer bir yanlış blog açtıktan hemen sonra herşeyi yapmak ister. Mesela benim sitem ben ilk açtığımda çok aşırı hızlı yazı girdim fakat çoğu ayarını yanlış yapmıştım. Bu yüzden sitem ne google tarafından ne alexa tarafından index almıyordu. Alexa sıralamaya ilk aldığında ben o zaman dedim çok iyiyim ve adenseseye başvurdum. Tabi kabul etmedi. Hatta adsense harici bir çok siteye başvurdum. Hepsinde sonuç aynıydı şuan hala ayarları düzeltiyorum ve ayarlarla hala uğraşıyorum. Hedefim artık adsenseye üye olmak veya başka bir yerden reklam almak değil hedefim sitenin tanıtırlığını artırmak oldu.

Peki yeni blog açmak mantıklı mı?

Blog açmak ne kadar mantıklı sorusuna vereceğim cevap ise sizin açacağınız bloga bağlı. Yani özgün yazı yazamıyorsanız ve kopya yazı girmeyi düşünüyorsanız zaten açmayın çok mantıksız. Hadi diyelim açmak istiyorsunuz peki konunuz ne olacak mesela benim 5 kategoride yazıyorum. İnternet, doğa, psikoloji, sizden gelenler ve düşünüz mü peki sizin konularınız veya konunuz ne olacak. Çoğu blog açmak için öneriler niş blogtur çünkü onları yükseltmek daha kolay ve daha hızlıdır. Neden mi çünkü anahtar kelimeleriniz belli. Ben şahsen niş blog veya site açmanız taraftarı değilim yani şöyle diyelim. Örnek psikolojiyi sadece ben yazarsa çok geniş bir alandır fakat her zaman ne sonucu bellidir. Sizin amacınız her konu olsun fakat belli bir konu baskın olsun. Mesela brnüm sitemde ağırlık psikoloji olduğunu fark edeceksiniz.

Peki blog açmak için düşünceniz ne?

Hangi konuda blog açacaksınız? Bu belkide en önemli soru çünkü ben ilk sitemi açacağım zaman günlerce domain adresimi ne yapacağımı düşündüm. Sadece niş bir blog olmaması için çok fazla düşündüm. Örneğin ilginc.tv.tr gibi satın aldığım başka bir domain adresimde var. Anlayacağınız üzere bunu çok iyi düşünmelisiniz.

Peki diyelim karar verdiniz herşeye hangi site üzerinden açmalısınız?

Bazı kişiler blog açmak için ilk önce ücretsiz sitelere örneğin blogger, wordpress.org gibi şeyleri başvuruyor. Emin olun ki eğer blog açacaksanız ve yeniyseniz asla böyle bir yanlışa düşmeyin. Kendi domain adresiniz olsun. Örnek blogerden açacağınız site (yeniakim.blogshop.com) olacak sizin burda özgünlüğünüz yok. Hatta siteniz yok diyebilirim. Bu yüzden ücretli açmanızı tavsiye ederim.(Wordprees.com üzerinden)

Peki ücretli açmak ne kadar?

Çok mu pahalı? Tabiki hayır bir çok hosting firmasında başlangıç paketleri yıllık hosting yani düşük disk ve trafik olan başlangıç paketleri 30 tlyi geçmez. Ayrıca .com uzantılı bir domainde 30 tl .net uzantısı 35 tl yani başlangıç için vereceğiniz en yüksek miktar şuan 65 tl gibi bir fiyat tutar. (Host ve domain almayı düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz biz size en uygun paketi bulabiliriz.)
(Ayrıca domain seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenleri öğrenmek istiyorsanız. => Domain seçiminin önemi adlı yazımıda okumanızı tavsiye ederim.)

Blog açarak ne kazanırsınız?

-Blog açarak tanınırsınız.
-Blog açarak kendinizi geliştirirsiniz.(Ayrıca açacağınız konu merak ettiğiniz bir konu olabilir. “Yani bazı kişiler diyor ki açtığınız konu çok iyi bildiğiniz bir konu olmalı” bu yanlış çünkü merak ettiğiniz konuyu detaylıca inceleyip yazabilirsiniz.
-Blog açarak yeni dostluklar yeni fikirler öğrenirsiniz.
-Blog açarak hayattınızda bir uğraş alanı hobi olur. (Yazmayı sevmiyorsanız fakat yinede açmak istiyorsanız video yayınlayan site açabilirsiniz. Bu size kalmış ama tavsiye etmem çünkü çoğu uzman webmasterların geliştirdiği video çekme botları ile sitelerine kendiliğinde video çekiyor. Kısacası çok iyi bilmediğiniz için tavsiye etmem. Ayrıca video için profesyonel olmak şart bana göre.)
-Fotoğraf blogculuğu yapmak istiyorsanız ki yapan çok kişi var. Bunun için yine yazmayı sevmelisiniz çünkü sadece foto atmak sizin blogunuzun sadece google görsellerde görülmesine ve hiç bir katkısı olmamasına neden olur. Ama fotoya anlam yüklerseniz bence bu iş olur.

-Her zaman en kötüsünü düşünün çünkü belki kurduğunuz blog hiç bir zaman bir şeye yaramayacak.
-Blog açtıktan sonra yatırım yapmayı öğrenmelisiniz örneğin reklam vermek her zaman parayladır.
-Daha hızlı düşünmenizi sağlar.
-Daha çok araştırma yapmanızı sağlar.
-Eğer blogtan maddi anlamda bir şey kazanamazsanız bile size öğreteği yüzlerce şey var. (Örneğin ben ilk site mi açtığımda direk ücretli açtım ve hiç bir şey bilmeden açtım. Deneme yanılma yolu ve ayrıca internetten bulduğum yazıları okuya okuya şuan tüm ayarları yapabilirim. Zaten en güzel öğrenme deneme yanılma yolu değil midir?)

Sonuna kadar okuduğunuz için teşekür ederim. Kafanıza takılan veya sormak istediğiniz bir şey varsa yorum yapabilirsiniz.
(Mavi Dergi sizlersiniz.)

 

avatar
17 Yapılan Yorumlar
3 Yorumlara Yanıtlar
0 Yorumları Takip edenler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
11 Yorum yazarları
En hızlı hosting - En ucuz hosting - En kaliteli hosting - Mavi DergiAlan adı seçimi-Alan adı seçerken nelere dikkat etmeliyiz-Domain seçimiHasan BBmehmet nur canakinci3 Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
yusuf kaya
Ziyaretçi
yusuf kaya

blog açmayı hiç düşünmedim ama blog açmayı düşünenler için gerçekden yararlı bir paylaşım yaptığınızı düşünüyorum.

trackback

[…] çok kişi yeni site açacağı zaman çok fazla para istenmektedir. Hata bazen size sunulan fiyatlar yüzünden […]

trackback

[…] Blog açmayı düşündünüz ve karar verdiniz artık kendinize bir alan adı seçmelisiniz. Yani domain adresi seçmelisiniz. Alan adı seçimi yaparken çok dikkatli olmalısınız. Nedeni ise alan adı sitenizin adresi olacaktır. Güzel bir alan adı seçmek için nelere dikkat etmeniz gerektiğini aşağıda belirtik. […]

trackback

[…] başlık yeni blog veya site açacak kişiler için önemli bir […]

trackback

[…] zaman güzel ve yeni bir şey bulun özgün olun kısacası zaten blog açma konusunda size dediğim gibi en önemli şey […]

Hasan BB
Ziyaretçi
Hasan BB

Blog açmak isteyen kişiler için oldukça yararlı bir makale olmuş.

mehmet nur can
Ziyaretçi
mehmet nur can

blog açmak gerekir tabi yazilarida ekmek gerekir özelikle özgün olmalı

akinci3
Ziyaretçi
akinci3

Faydalı bir yazı olmuş

Şenol ARAS
Ziyaretçi
Şenol ARAS

Çok güzel bir içerik hazırlamışsınız. Web Dünyası ekibi olarak siteniz ve başarılarınızın devamını diliyoruz.

Cengiz
Ziyaretçi
Cengiz

Çok güzel bir yazı.Emeğinize sağlık.Doğru ve faydalı bilgiler verilmiş.Teşekkür eder başarılar dilerim.

Ömer DOĞAN
Ziyaretçi
Ömer DOĞAN

Gerçekten emek verilerek yazılmış bir yazı taktire değer, evet isteyen herkes blogger olur sözde 🙂 sözde diyorum gerçek blogerler kopya içerikten uzak dururlar ve emeklerinin karşılıklarını da alırlar , teşekkürler admin.

Fatih Yetim
Ziyaretçi
Fatih Yetim

aynen kopyadan uzak durulmadıkça değersiz bir blog olur. malesef 😀

MEHMET ÇELİK
Ziyaretçi
MEHMET ÇELİK

Detaylı yazı için teşekkürler.

trackback

[…] Blog Açmadan Önce Mutlaka Okumalısınız […]

Ballı Soprano
Ziyaretçi
Ballı Soprano

Kopyala yapıştır yazıları blogu başarıya götürmeyecektir çünkü Google’ın botları bunu illa ki bir noktada fark edecek ve siteyi cezalandırarak geri sıralara düşmesini sağlayacaktır.

admin
Ziyaretçi
admin

yazımıza destek ve bilgi eklediğiniz için teşşekürler 😀

trackback

[…] Blog Açmadan Önce Mutlaka Okumalısınız […]

Labirent 4
Ziyaretçi
Labirent 4

Blog açmak isteyen kişiler için oldukça yararlı bir makale olmuş. Ben ilk blog açarken oldukça düşünmüştüm. Bu yazıda kafamda olan bütün soruların cevabı verilmiş. Teşekkürler admin eline sağlık

admin
Ziyaretçi
admin

rica ederim yardımcı olabildiysem ne mutlu bana 🙂

trackback

[…] Blog Açmadan Önce Mutlaka Okumalısınız […]