Kapat

Blog Açmadan Önce Mutlaka Okumalısınız

Anasayfa
İnternet Blog Açmadan Önce Mutlaka Okumalısınız
Blog Açmadan Önce Mutlaka Okumalısınız 2
93.8% Ortalama Puan

Blog Açanların Hataları

Blog veya web site açan çoğu kişinin yaptığı en büyük yanlış doğru bilgiye ulaşmadan başlaması. Ayrıca internet ortamında kopyala yapıştır yapıp bir yere varacağını zannediyorlar. İstatistikler şu şekilde

özgün kazananlar
%90
taklit kayıpları
%95
emek verip kazananlar
%90
emek olmadan kayıp
%100

Blog Açmadan Önce Mutlaka Okumalısınız!!!

Blog açmak basit bir iştir.

Neden bir blog açmalısınız? Sorusunu kendinize sormalısınız. Eğer amacınız yoksa açmanızı tavsiye etmem. Sonuçta amacı olmayan bir şey ne kadar uzun sürebilir ki? Hem şöyle diyelim ki siz amacınız belirlediniz “internetten para kazanmak” peki sizce amacınız sadece bu olsa ne kadar uzun sürebilir?

emek vermeden karşılık alamazsınınız

Her şeyi emek göstermeden yapamazsınız.

Kısa süreli her şeyi elde edeceğini zannetmek.

Bazı kişiler blog açmak için elinden geleni yapar ama yağtığı diğer bir yanlış blog açtıktan hemen sonra herşeyi yapmak ister. Mesela benim sitem ben ilk açtığımda çok aşırı hızlı yazı girdim fakat çoğu ayarını yanlış yapmıştım. Bu yüzden sitem ne google tarafından ne alexa tarafından index almıyordu. Alexa sıralamaya ilk aldığında ben o zaman dedim çok iyiyim ve adenseseye başvurdum. Tabi kabul etmedi. Hatta adsense harici bir çok siteye başvurdum. Hepsinde sonuç aynıydı şuan hala ayarları düzeltiyorum ve ayarlarla hala uğraşıyorum. Hedefim artık adsenseye üye olmak veya başka bir yerden reklam almak değil hedefim sitenin tanıtırlığını artırmak oldu.

Peki yeni blog açmak mantıklı mı?

Blog açmak ne kadar mantıklı sorusuna vereceğim cevap ise sizin açacağınız bloga bağlı. Yani özgün yazı yazamıyorsanız ve kopya yazı girmeyi düşünüyorsanız zaten açmayın çok mantıksız. Hadi diyelim açmak istiyorsunuz peki konunuz ne olacak mesela benim 5 kategoride yazıyorum. İnternet, doğa, psikoloji, sizden gelenler ve düşünüz mü peki sizin konularınız veya konunuz ne olacak. Çoğu blog açmak için öneriler niş blogtur çünkü onları yükseltmek daha kolay ve daha hızlıdır. Neden mi çünkü anahtar kelimeleriniz belli. Ben şahsen niş blog veya site açmanız taraftarı değilim yani şöyle diyelim. Örnek psikolojiyi sadece ben yazarsa çok geniş bir alandır fakat her zaman ne sonucu bellidir. Sizin amacınız her konu olsun fakat belli bir konu baskın olsun. Mesela brnüm sitemde ağırlık psikoloji olduğunu fark edeceksiniz.

Peki blog açmak için düşünceniz ne?

Hangi konuda blog açacaksınız? Bu belkide en önemli soru çünkü ben ilk sitemi açacağım zaman günlerce domain adresimi ne yapacağımı düşündüm. Sadece niş bir blog olmaması için çok fazla düşündüm. Örneğin ilginc.tv.tr gibi satın aldığım başka bir domain adresimde var. Anlayacağınız üzere bunu çok iyi düşünmelisiniz.

Peki diyelim karar verdiniz herşeye hangi site üzerinden açmalısınız?

Bazı kişiler blog açmak için ilk önce ücretsiz sitelere örneğin blogger, wordpress.org gibi şeyleri başvuruyor. Emin olun ki eğer blog açacaksanız ve yeniyseniz asla böyle bir yanlışa düşmeyin. Kendi domain adresiniz olsun. Örnek blogerden açacağınız site (yeniakim.blogshop.com) olacak sizin burda özgünlüğünüz yok. Hatta siteniz yok diyebilirim. Bu yüzden ücretli açmanızı tavsiye ederim.(Wordprees.com üzerinden)

Peki ücretli açmak ne kadar?

Çok mu pahalı? Tabiki hayır bir çok hosting firmasında başlangıç paketleri yıllık hosting yani düşük disk ve trafik olan başlangıç paketleri 30 tlyi geçmez. Ayrıca .com uzantılı bir domainde 30 tl .net uzantısı 35 tl yani başlangıç için vereceğiniz en yüksek miktar şuan 65 tl gibi bir fiyat tutar. (Host ve domain almayı düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz biz size en uygun paketi bulabiliriz.)
(Ayrıca domain seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenleri öğrenmek istiyorsanız. => Domain seçiminin önemi adlı yazımıda okumanızı tavsiye ederim.)

Blog açarak ne kazanırsınız?

-Blog açarak tanınırsınız.
-Blog açarak kendinizi geliştirirsiniz.(Ayrıca açacağınız konu merak ettiğiniz bir konu olabilir. “Yani bazı kişiler diyor ki açtığınız konu çok iyi bildiğiniz bir konu olmalı” bu yanlış çünkü merak ettiğiniz konuyu detaylıca inceleyip yazabilirsiniz.
-Blog açarak yeni dostluklar yeni fikirler öğrenirsiniz.
-Blog açarak hayattınızda bir uğraş alanı hobi olur. (Yazmayı sevmiyorsanız fakat yinede açmak istiyorsanız video yayınlayan site açabilirsiniz. Bu size kalmış ama tavsiye etmem çünkü çoğu uzman webmasterların geliştirdiği video çekme botları ile sitelerine kendiliğinde video çekiyor. Kısacası çok iyi bilmediğiniz için tavsiye etmem. Ayrıca video için profesyonel olmak şart bana göre.)
-Fotoğraf blogculuğu yapmak istiyorsanız ki yapan çok kişi var. Bunun için yine yazmayı sevmelisiniz çünkü sadece foto atmak sizin blogunuzun sadece google görsellerde görülmesine ve hiç bir katkısı olmamasına neden olur. Ama fotoya anlam yüklerseniz bence bu iş olur.

-Her zaman en kötüsünü düşünün çünkü belki kurduğunuz blog hiç bir zaman bir şeye yaramayacak.
-Blog açtıktan sonra yatırım yapmayı öğrenmelisiniz örneğin reklam vermek her zaman parayladır.
-Daha hızlı düşünmenizi sağlar.
-Daha çok araştırma yapmanızı sağlar.
-Eğer blogtan maddi anlamda bir şey kazanamazsanız bile size öğreteği yüzlerce şey var. (Örneğin ben ilk site mi açtığımda direk ücretli açtım ve hiç bir şey bilmeden açtım. Deneme yanılma yolu ve ayrıca internetten bulduğum yazıları okuya okuya şuan tüm ayarları yapabilirim. Zaten en güzel öğrenme deneme yanılma yolu değil midir?)

Sonuna kadar okuduğunuz için teşekür ederim. Kafanıza takılan veya sormak istediğiniz bir şey varsa yorum yapabilirsiniz.
(Mavi Dergi sizlersiniz.)

 

“Blog Açmadan Önce Mutlaka Okumalısınız” üzerine 20 yorum

 1. Hasan BB says:
 2. mehmet nur can says:
 3. akinci3 says:
 4. Şenol ARAS says:
 5. Cengiz says:
 6. Fatih Yetim says:
 7. Ömer DOĞAN says:
 8. MEHMET ÇELİK says:
 9. yusuf kaya says:
 10. admin says:
 11. Ballı Soprano says:
 12. admin says:
 13. Labirent 4 says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir