Bitkilerin Hatırlamasını Sağlayan Mekanizması Açığa Çıkarıldı
23 Ara, 2018 4:00 tarihinde eklendi

Bitkilerin Hatırlamasını Sağlayan Mekanizması Açığa Çıkarıldı

Bitkilerin Hatırlamasını Sağlayan Mekanizması Açığa Çıkarıldı

Birmingham ve Nottingham Üniversitelerindeki bitki bilimcileri, çiçekli bitkilerin çevrelerindeki değişiklikleri algılamasını ve ‘hatırlamasını’ sağlayan bir mekanizmayı çözdüler.

Nature Communications Journal’de yayınlanan araştırma, farklı çevresel koşullara uyum sağlayabilen tahıl ve sebzeler de dahil olmak üzere yeni bitki çeşitlerinin gelişimini destekleyebilecek potansiyel yeni hedefleri ortaya koyuyor.

Bitkilerin hafıza fonksiyonu, strese veya değişen mevsimlere yanıt olarak gelişimlerini doğru bir şekilde koordine etmelerini sağlar. Örneğin, birçok bitki kış sıcaklığını hatırlatır ve bu, yalnızca ılıman sıcaklıklar geri geldiğinde ilkbaharda çiçek açabilmelerini sağlar. Bunu yapmanın bir yolu PRC2 adı verilen bir protein grubudur. Soğukta bu proteinler bir kompleks olarak bir araya gelir ve bitkiyi çiçeklenme moduna geçirir. PRC2’nin yalnızca gerektiğinde aktif olduğundan emin olmak için çevresel değişikliği nasıl tespit ettiği hakkında çok az şey bilinmektedir.

Oxford ve Utrecht Üniversitelerinden bilim insanlarıyla işbirliği içinde yapılan bu yeni çalışma, PRC2’nin ‘çevre algılama’ işlevi hakkında yeni bilgiler sunuyor.

Çevre algılama

Araştırmacılar, kompleksin çekirdek bileşeni olan VRN2 adlı bir proteinin son derece dengesiz olduğunu keşfettiler. Sıcak havalarda ve oksijen bol olduğunda, VRN2 proteini sürekli olarak parçalanır. Çevresel koşullar daha da zorlaştığında, örneğin bir bitki aşırı sulak bir ortamda ve oksijen düşük olduğunda, VRN2 kararlı hale gelir ve hayatta kalma süresini artırır. VRN2 proteini de soğukta birikir. Bu, PRC2 kompleksinin, sıcaklıklar yükseldiğinde çiçeklenmeyi tetiklemesini sağlar. Ekip, bunun nedenlerini araştırdı ve su taşkın sırasında yaşanan soğuk ve düşük oksijene verilen tepkiler arasında şaşırtıcı bir benzerlik buldu.

Birmingham Üniversitesi Biosciences Okulu’ndan yazar Daniel Gibbs, “Bitkiler, çevrelerindeki değişiklikleri algılayarak hatırlama yeteneğine sahipler ve bu da yaşam döngüsünü kontrol etmelerini sağlıyor” diyor. “Gerekmediğinde VRN2 sürekli olarak bozulur, ancak doğru çevresel koşullar altında birikir. Bu şekilde, VRN2 doğrudan çevreden gelen sinyalleri algılar ve yanıt verir ve PRC2 gerekli olana kadar etkin değildirler.”

“Bu mekanizmanın, iklim değişikliği karşısında önemli olacak farklı çevresel senaryolara daha iyi adapte olacak bitkiler oluşturmaya yardımcı olması hedeflenebilir.”

Çalışmayı koordine eden Nottingham Üniversitesi’nden Profesör Michael Holdsworth şunları söyledi: “Artık soğuk/don zararının VRN2 kararlılığının artmasına neden olduğunu ve bu cevabın neden sel baskınlarına verilen tepkilere benzer olduğunu araştırmak önemli olacak.

İlginçtir ki, hayvanlar ayrıca PRC2 kompleksine sahiptir, ancak dengesiz bir VRN2 proteinine sahip değildir. Prof. Holdsworth, “Bu sistem özellikle çiçekli bitkilerde evrimleşmiş görünüyor” dedi. “Belki de onlara, yerdeki sabitlendikleri ve hareket edemedikleri için önemli olan çevresel değişime uyum sağlama ve cevap verme yeteneklerinde daha fazla esneklik sağlar.”

Kaynak ve İleri Okuma

Çiçekli Bitkiler Ne Zaman Ortaya Çıktı?

https://www.nature.com/ncomms/

avatar
1 Yapılan Yorumlar
0 Yorumlara Yanıtlar
0 Yorumları Takip edenler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
1 Yorum yazarları
Mavi Dergi Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
MAVİ DERGİ
Yönetici

mavi dergi kaan beye teşekkür eder tüm üyelerine değer verir