Bel ve boyun fıtığı nedenleri ve son tedavi yöntemleri
29 Ara, 2018 6:00 tarihinde eklendi

Bel ve boyun fıtığı nedenleri ve son tedavi yöntemleri

Bel ve boyun fıtığı nedenleri ve son tedavi yöntemleri

 

Bel ve boyun fıtığı nedenleri ve son tedavi yöntemleri

Her ağrı fıtık değil

Bel fıtığının en önemli belirtisi ağrı. Ancak yanlış teşhis yüzünden bel bölgesinde görülen her ağrı fıtık olarak değerlendiriliyor. Araştırmalara göre bel ağrısına yol açan tam 59 hastalık var.

Oturarak çalışma, stres, yanlış ve ani hareketler bel fıtığına en çok zemin hazırlayan hareketler. Ama bel fıtığının oluşması için her zaman bu sebeplerin oluşması gerekmiyor. Dayanılmaz ağrı nöbetleri,el ve ayaklarda duyu kaybı,idrarını tutamama gibi etkileri olan bel fıtığı dişinizi fırçalarken veya saçınızı tararken, hatta hapşırırken sizi yakalayabilir.

Bel ağrıları sık karşılaşılan bir sorun mudur?

Aslında bel ağrısı çekmeyen yok. Herkes hayatının bir dönemimde bel ağrısından yakınır. Birçoğu kendiliğinden iyileşse de  bel ağrısı kas spazmı, stres, bel kayması, kireçlenme, enfeksiyon, omurlar da kırık ve bel fıtığı gibi çeşitli nedenlerden oluşabilir.

Bunlar içinde en ciddi ağrıları bel fıtığı yapar. Ağrısı çok şiddetli ve yakıcıdır.

Bel fıtığı nedir?

Belimizle vücudumuzu ayakta tutan beş tane omur kemiği var. Bunlar kemikler arasında da disk adı verilen kıkırdaklar bulunur. Diskler tıpkı otomobillerdeki amortisörler gibidir. Omurgaya ani uygulanan darbelerin emilmesini ve bu gücün dengeli şekilde dağılmasını sağlar. Ancak çok ağır yük bindiğinde disklerin içindeki jöleye benzer sıvı dışarı çıkar. Tıpkı kaşarlı tost gibi. Nasıl tostu çok fazla bastırdığınızda aradaki kaşar dışarı kaçarsa, burada da disklerin içindeki sıvı dışarı çıkar. Bu jöle kıvamındaki sıvının omuriliğe veya sinirlere baskı yapmasına bel fıtığı diyoruz.

bel fıtığı
bel fıtığı nerede görülür

Belin en çok hangi bölümlerinde görülür?

Kuyruk sokumu ile onun bir sütündeki omur arasında. Çünkü bu bölüm belin en travmatik kısmı.

Bel fıtığına ne yol açar?

Ağır kaldırma, trafik kazası, ters bir hareket yapma, düşme en sık bel fıtığı oluşma nedenleridir. Bilinçsiz spor, basketbol, futbol, güreş gibi mücadele sporları da önemli nedenler arasında. Yine uzun süre stres ve gerginlikten sonra kasların aşırı gerilmesi önemli bir etken. Bütün bunların yanında aksırma, hapşırma, ıkınma gibi basit bir sebeple de ortaya çıkabilir.

Belirtileri nelerdir?

En belirgin özelliği bel ve bacak ağrısı. Ağrıyla birlikte bacaklarda uyuşma, karıncalanma ve hastalık ilerledikçe kuvvet kaybı da görülebilir. Birde duyu kayıpları var:Hastada yanma, üşüme, adele seğirmeleri gibi problemler ortaya çıkar. Çok ileri dönemlerde felç öncesi durumlar ve bacaklarda hissizleşme görülebilir.

Belirti vermeden de ortaya çıkabilir mi?

Evet bir sürü insan bel fıtığı olduğunu bilmeden dolaşıyor. Ve bir gün lavaboda elini yıkarken birdenbire kasılıp kalıyor.Fıtık, vücudun bir an boş bulunduğunda aniden oraya çıkabiliyor.

Peki her bel ağrısı fıtık göstergesi mi?

Değil. Aşağı yukarı bel ve boyun fıtığı ile karıştırılan 59 hastalık var. Bunların en önemlisi kadınların bel ve kalça kaslarının yapıştığı yerlerin zorlanmasına bağlı ağrılar. Bu tür ağrılar kadınların adele yapılarını çok yorması, sık sık kilo alıp vermeleri ve hamilelik sonucunda ortaya çıkıyor.

Karıştırılan diğer hastalıklar neler?

Böbrek sancıları, idrar enfeksiyonları, kanserler, bel bölgesini ilgilendiren enfeksiyonlar, tümöral hastalıklar. Bir de bel kayması var.Çok büyük travmalar, düşme, büyük darbeler veya trafik kazaları sonucu omurlardan birinin diğeri üzerinde kaymasıyla oluşur. Yumuşak dokuyla ilgili herhangi bir hasar yoktur. Omur 1-2 milimetreden 1-2 santime kadar yer değiştirmiş olabilir.Hasta genellikle korse ve ağrı kesici ile tedavi edilir. Ancak bazen felç riski nedeniyle ameliyat zorunlu olabilir.

Bel fıtığı açısından risk grubunda kimler var?

Öncelikle kadınlar. Kas yapıları çok iyi olmadığı için Erkeklere göre daha çok etkileniyorlar. Bunun dışında spor yapmayanlar, kilosu fazla olanlar, ağır işlerde çalışanlar, uzun boylular, sabit bir yerde oturmak zorunda kalanlar, devamlı yük kaldırma pozisyonunda olanlar.

Hangi yaşlarda daha sık görülür?

Her yaşta ortaya çıkabilir ama daha çok 30-40 lı yaşlarda ortaya çıkıyor. Çünkü bu yaşlarda daha hareketsiz bir yaşama geçilen dönemler.

Bel fıtığını tanıma ipuçları

-Ağrı genellikle ayağa kalkıldığında artar

-Çoğunlukla ağrı bacağa ve kalçaya vurur

-Bacakta uyuşukluk olur.

-Sağ kalça ile sol kalça arasında sağ bacakla sol bacak arasında his farklı olur

-Bacağın belli yerlerinde his kaybı olur

-Bacaklar çabuk yorulur

-Bacaklarda güç kaybı görülebilir

-Öksürük veya hapşırık ile ağrı bel ya da bacağa vurabilir.

avatar
2 Yapılan Yorumlar
0 Yorumlara Yanıtlar
0 Yorumları Takip edenler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
2 Yorum yazarları
beritanyildizsinemyildiz Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
beritanyildiz
Üye
beritanyildiz

Bel ağrısı konusunda başarılı güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık 🙂

sinemyildiz
Üye

Bel ve boyun ağrıları her geçen gün tüm toplumda sorun olmaya başladı çünkü telefon ve diğer teknolojik cihazlar bizi fazlasıyla yoruyor malesf.