Barbados – Barbados ekonomisi – Barbados kültürü
2 Haz, 2018 13:56 tarihinde eklendi

Barbados – Barbados ekonomisi – Barbados kültürü

Barbados – Barbados ekonomisi – Barbados kültürü

Barbados

Barbados, bağımsız bir ada ülkesidir. Güney Karayipler bölgesinde uzanan ülke Karayip Antik Adaları zincirinin bir parçasıdır. Amerika ülkeleri’nden biridir. Konumuyla Güney Amerika kıtasına bitişiktir. Başkent’i Bridgetown olan ülkenin yüzölçümü oldukça küçük olmakla birlikte sadece 431km2’dir. Yüzölçümü küçük olduğu gibi nüfusu da  oldukça az olan Barbados’un nüfusu 284.900 civarı olarak bilinmektedir. Para birimi Barbados doları olan ülkede resmi dil ise İngilizce’dir. Kısaca Barbados’ta yaygın olan veya inanılan Dini inanca bakarsak halkın %95’i Hristiyan olup, bunların da %40’ı Anglikan kilisesine bağlıdır. Kalan kısmı ise Katolik  Kilisesi’ne ve daha küçük kiliselere bağlıdır.
Kısaca Barbados hakkında bilgi verecek olursak eğer; Tropik iklimin egemen olduğu adada kuru (Aralık-Mayıs) ve yağışlı (Haziran-Kasım) geçen iki mevsim görülür. Antiller kasırga alanın güney sınırındaki yer alan ülkede daha önceki yıllarda kasırgalar büyük yıkımlara yol açmıştır.

Ekonomisi

Ekonomisine bakacak olursak eğer; Genelde ulusal geliri nüfusundan daha hızlı artan bu zengin küçük devlet de uluslararası ekonomik koşullardaki  olumsuzluklardan etkilendi. Eskiden şeker üretimine ve ilgili alanlara dayanan ekonomi, son yıllarda sanayi ve turizm sektörlerinin büyümesi ile çeşitlilik kazanmıştır.

Kültürü

Bu küçük ama sevimli ülkenin gelin kültürüne bakalım; Gelişmekte olan ülkeler arasında en yüksek yaşam standartlarından birine sahip. İnsan Gelişme Endeksi 2011 (Human Development Index) verilerine göre Kanada 6. sırada , Barbados 7.sırada Türkiye ise 92. sırada bulunuyor. Gördüğünüz üzere Barbados hızlı gelişen bir ülke olup her geçen gün dünyada tanınan ülke haline gelmektedir.
Son olarak Barbados hakkında kısa bilgiler vermek istiyorum; Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bridgetown’dur. Ülke 11 idari birime ayrılmıştır. Bunlar: Christ Churc, Saint Andrew, Saint George,Saint James, Saint John, Saint Joseph, Saint Lucy, Saint Michael, Saint Peter, Saint Philip ve Saint Thomas’tır.Barbados Küçük Antiller’in en doğusundaki adadır. Batısında Windward Adaları bulunmaktadır. Adanın deniz seviyesinden yüksekliği 340 metredir(1,120 ft).Ada, Atlas Okyanusu’nda bulunmaktadır ve Barbados Kuzey Amerika kıtasında bulunan bir ülkedir. Ülkede İngilizce dışında yerel dil olan Baja dili de konuşulmaktadır.
avatar
3 Yapılan Yorumlar
0 Yorumlara Yanıtlar
0 Yorumları Takip edenler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
3 Yorum yazarları
melike bayarsümeyye demirözlem doruk Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
melike bayar
Üye
melike bayar

Barbados adı söylenmesi güzel 😀

sümeyye demir
Üye
sümeyye demir

İLk defa gördüm ve baya hoşuma gitti açıkcası beğendim .

özlem doruk
Üye
özlem doruk

Barbados güzel bir ülke yazılarınızda anlatmışsınız sevindim vala 😀