Bahamalar – Bahamalar ekonomisi – Bahamalar kültürü
2 Haz, 2018 14:25 tarihinde eklendi

Bahamalar – Bahamalar ekonomisi – Bahamalar kültürü

Bahamalar – Bahamalar ekonomisi – Bahamalar kültürü

Bahamalar

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere ismini az da olsa duyduğunuz veya yeni duyacağınız Bahamalar hakkında bilgi vermek istiyorum; Bahama Milletler Toplululuğu,Batı Hint Adalarının kuzey-kuzeydoğu sınırını oluşturan takımadalara yayılan bir ülkedir. Amerika kıtasına bağlı ülkelerden biridir. ABD’nin Florida eyaletinin güneydoğu kıyısı açıklarında  Küba ve Hispaniola’nın (Haiti ve Dominik Cumhuriyeti) kuzeyinde yer alır.700 kadar ada ile sayıları 2400’e ulaşan çıplak kaya oluşumunu tamamlar. Toplam yüz ölçümü 13939 km2 olan Bahamalar’ın başkenti en önemli ada olan New Providence’deki Nassau’dur. Diğer önemli adaları ise Andros,Büyük Bahama ve Eleuthera’dır.

Bahamalar’ın Bölgeleri

Bahamalar’ın  başkenti en önemli ada olan New Providence’deki Nassau’dur. Diğer önemli adaları ise Andros, Büyük Bahama ve Eleuthera’dır.Başkenti barındıran New Providence dışında 31 adet yönetimsel birim vardır. Ada Nüfusunu yüzde 71’ini New Providence adası barındırır.

Bahamalar’da Dini İnanç

Bahamalar takımadasının nüfusu büyük ölçüde Protestan Hristiyan’dır. Protestan halkın yüzde 35’i Baptist,yüzde 15’i Anglikan kalan kısmı ise daha küçük kiliselere bağlıdır. Protestanlar dışında ülkede yüzde 14 oranında katolik yaşamaktadır.

Bahamalar’ın Ekonomisi

Büyük ölçüde turizm ve uluslararası finans hizmetlerine dayanan bir pazar ekonomisine sahip olan Bahamalar’da,tarımın gayri safi milli hasıla ve istihdam içindeki payı yüzde 5 dolaylarındadır.

Ülkenin gıda gereksiniminin neredeyse tümü büyük ölçüde ABD’den yapılan ithalatla sağlanmaktadır.

Bölgenin bol güneşli iklimi domates,muz,ananas,mango,guava,guanabana vegreyfurt gibi meyvelerin yetiştirilmesine  elvermektedir. Madencilik yalnızca tuz ve çimento üretimine dayanır.Bahamalar’ın en önemli sanayi merkezi olan Büyük Bahama’daki Freeport’ta büyük bir çimento fabrikası vardır.

 Bahamalar Kültürü

Yerel halkın özelliklerini yansıtan Bahama kültürü, komşu adalardan gelme bazı etkiler de taşır.

Çeşitli geleneksel toplu eğlencelerin en önemlisi Noel’i izleyen günde ve yılbaşında düzenlenen Jankanoo geçit törenidir. Törene katılanlar özel olarak kendilerine ayrılan ana caddede süslü giysiler içinde inek çanları ve davullar çalarak yürür ve Afrika kökenli goombay ritmi eşliğinde dans ederler. Nassau’da amatör koro tiyatro ve dans toplulukları yerel özellikler taşıyan gösteriler sunarlar. Bahamalılar son yıllarda resim ve edebiyat alanında çeşitli eserler vermişlerdir.

Kısaca Bahamalar’da Konuşulan Diller’e Bakalım:Bahamalar’ın resmi dili İngilizce’dir. Ancak yerleşiklerin çoğu dili Bahama Aksanı ile konuşur.

avatar
3 Yapılan Yorumlar
0 Yorumlara Yanıtlar
0 Yorumları Takip edenler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
3 Yorum yazarları
melike bayarsümeyye demirözlem doruk Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
melike bayar
Üye
melike bayar

Bahamalar ilk defa duymadım fakat ilk defa bu kadar ayrıntılı okudum teşekkürler

sümeyye demir
Üye
sümeyye demir

Bahamalar konusunda yazdığınızdan dolayı mavi dergiye teşekkür ederiz.

özlem doruk
Üye
özlem doruk

GÜzel bir yere benziyor aslında 😀 bahamalar