Analitik Düşünme
24 Nis, 2018 11:40 tarihinde eklendi

Analitik Düşünme

Analitik Düşünme

Analitik düşünme

Hayatın her alanında karşılaştığımız analitik düşünme nedir, analitik düşünce ne demek, veya analitik düşünme geliştirebilir miyiz?

Analitik düşünme: Bir sorunu veya konuyu toplamdan parçaya bölerek tüm parçaları ayrı ayrı inceleyip değerlendirebilmektir. Sorun veya konuyu parçalara bölmek bilginin sorgulamasında ki amaç , parçalardan daha iyi anlayıp toplam bütünü daha iyi anlayıp daha iyi çözümleyip geliştirmektir. Analitik düşünme yeteneği olan bireyler, karmaşık zor olanla daha iyi başa çıkma, daha iyi pratik çözümler bulabilirler.

Bu yeteneğe sahip insanlar genel anlamda her yönden kolaylık sağlar. Durumlara yeni sorunlara karşı çözüm odaklı olurlar. Bu yüzden analitik düşünme yeteneği geliştirilmeli.

Analitik düşünme yeteneği kişiye kazandırdıkları

♥Bir bilginin, davranışın veya konunun doğruluğunu kanaat getirmek için en iyi yol analitik düşünmeden geçer.

Eğer analitik düşünceniz zayıf ise daha önce yaratıcı düşünme de bahsettiğimiz B tipi düşünme yani ezberciliğe dayalı düşünce sistemiyle bir sorun çözülür. Ezberciliğe dayanan düşünmede sorunlara tamamen çözüm bulunmadığı gibi sorunlar yanlışta çözümlenebilir. Fakat bu düşünme şeklinde ezberciliğe yer yoktur. Tümden parçalara kadar incelediği için analitik düşünceye güvenilir.

♥Okul derslerinde kolaylık sağlar. Hızlı anlama ve daha akılda kalıcı halde başarılı olmayı sağlar.

Türkiye’de yıllarca ezberci eğitim sistemi yetiştiriyoruz diye bir çok tartışma meydana geldi. Fakat unutmamak gerekir analitik düşünme bir yetenektir. Yani eğer ki yetenek yoksa geliştirilmeli daha sonra öğretilmelidir. Bu yüzden Türkiye’de ezberci eğitim yıllarca hakim oldu.

♥Analitik düşünme yeteneği gelişmiş bireyler araştırmayı sever, sorgular. Toplumda kalıplaşmış değerleri sorgulayabilir. Eğer doğru gelmiyorsa toplumda kalıplaşmış doğmalarıda rededebilir. Şartlara göre en doğru karara ulaşır. Bu yüzden her zaman sorgulayan düşünen ve her zaman en iyisini yapabile kabiliyetine sahip kişilerdir.

♥Hayatında karşılaşağı durumlar veya konularda doğru çözüme ulaşmak için doğru yolu izler. Ve ezberci düşünmeye göre çok daha başarılı olur. Ayrıca ulaştığı çözümler daha akılda kalıcılığı daha yüksektir.

♥İş hayatında toplumsal hayatta bir çok konuda yardımcı olur.

Analitik düşünceye sahip bireyler toplumda ve iş hayatında her zaman daha ön plandadırlar. Bir çok kişi sorunların çözümünü bulamayınca danışacak tek kişi olarak görür. Yani bir nevi akıl hocası gibi görürler çünkü sorunlar karşısında sunduğu çözümler çok daha başarılıdır.

Analitik düşünme geliştirme yolları

♥Bilim kurgu kitapları okuyun

Bir çok yerde bilim-kurgu filmlerini izlemenin geliştirme yollarından biri olduğunu göstermiş. Fakat izlemek hazır bilgi verdiği için ben okumanızı tavsiye ederim. Okumak hayal gücünüzü geliştirecektir. Fakat film-dizi gibi şeyler hayal gücünüzü kapatacak size onu hayal ettirmeyecektir. Mesela bir kitap okuyun daha sonra filmi varsa izleyin hiç bir tat almayacaksınız. Hatta bir çok kişi kitapların film veya dizi yapılmasına karşı bende onlardan biriyim nedeni ise dediğim gibi hayal gücünüzü küçümsemeleridir.

♥Matematik sorularını çözün

Basit matematik sorular size bir şey katacağını düşünmezsiniz fakat öyle değil. Örnek vermek gerekirse eğer siz çarpma tablosunu ezbere bilmezseniz daha sonraki matamatik sorularını yapamazsınız. Ezberlemek direk sayıyı ezberlemek değildir. Mesela ilköğretimden hatırladığım bir güzel örnek size vereyim.

Hoca çarpma tablosunu ezberleyip ezberlemediğimizi öğrenmek için soru sorardı. Mesela 7×9 diye sorardı cevap 63’dü. Bir kaç tane daha sorardı. Sonra 9×7 sorardı bazı kişiler cevabı bilmediklerini söylerdi. Ama aslında biliyordu.

Yani bazı şeyler ezberinizde anlayarak ezber yapılabilir.

♥ Matematik sorularını çözün

Sayısal oyunlar oynayın bu sizin daha hızlı cevap vermenizi daha iyi öğrenmenizi sağlar.

♥ Bulmacalar çözün

Belkide sayı bulmacaları en güzel oyunlardı. Gazetelerd sadece bulmacalı olanları severdim. Belkide hala haklıyım. Çünkü gazetelerin diğer bölümleri sıkıcıydı.

Analitik düşünme ve matematik

Matematik, yapısı bakımından analitik düşünmeyle bire bir alakalıdır. Matematik tümden parçayı, parçadan tüme varımla çözümlenir. Bu yüzden matematik bu düşünmeyi hem geliştirir hem daha iyi anlamamızı sağlar. Matematik ezbere dayalı öğrenilmeyeceği için düşünmede size ek katkı sağlayacaktır.

Sonuç

Kısacası analitik düşünme tümden parçalara, parçadan tüme varım yöntemiyle olayları daha iyi anlamaktır. Ezberci düşünmeden farklıdır. Bu yüzden yetişkinler bunu geliştirmelidir. Eğer ebeveynseniz çocuklarınızın daha iyi düşünmesi için çocuk anlamaya başladığında ona kavrayarak öğretmek gerek. Ezber olarak öğrettiğinizde hayatının her alanında ezberci olacaktır. Bu da sağlıklı bir öğrenme ve düşünme yöntemi değildir.

avatar
5 Yapılan Yorumlar
2 Yorumlara Yanıtlar
0 Yorumları Takip edenler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
6 Yorum yazarları
AYLİN AYVERDİmustafa dağdelenmelike bayarSANEM YILDIZfatih yetim Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
AYLİN AYVERDİ
Üye
AYLİN AYVERDİ

Analitik düşünme gerekşi ve güzel herkeste bulunmayan bir şey

mustafa dağdelen
Üye
mustafa dağdelen

Analitik düşünme gerekliliktir bunu geliştirme yolları olarak bende şahsen matematik olarak görüyorum

melike bayar
Üye
melike bayar

Analitik düşünme süreci konusunda bu kadar başarılı bir yazı yazdığınızdan dolayı teşekkür ederim

SANEM YILDIZ
Üye
SANEM YILDIZ

Analitik düşünmeyi geliştirme yolları hakkında baya güzel bilgiler vermişsiniz teşekkür ederim

MELİKE ÇELİK
Üye
MELİKE ÇELİK

Analitik düşünmeyi geliştirme ve analitik düşünce hakkında bu kadar çok şey bilmiyordum fakat güzel bir yazı olmuş teşekkür ederim.