Alan adı seçimi
10 Nis, 2018 6:00 tarihinde eklendi

Alan adı seçimi

Alan adı seçimi

Alan adı seçimi

Blog açmayı düşündünüz ve karar verdiniz artık kendinize bir alan adı seçmelisiniz. Yani domain adresi seçmelisiniz. Alan adı seçimi yaparken çok dikkatli olmalısınız. Nedeni ise alan adı sitenizin adresi olacaktır. Güzel bir alan adı seçmek için nelere dikkat etmeniz gerektiğini aşağıda belirtik.

Alan adı seçiminde dikkat etmeniz gerekenler

1. Alan adınız seçtiğiniz konu ile alakalı olmalıdır. Bunun nedeni mesela ayakkabı tanıtımı yapacaksanız ayakkabilar.com gibi bir alan adı düşünmelisiniz. Eğer siz ayakkabı tanıtımı için hayalperest.com gibi bir alan adı seçerseniz bu hiç bir şeye yaramayacaktır.

2. Alan adınızı seçtiniz bu sefer uzantı seçimi yapmalısınız. Uzantı seçiminde ilk başta .com uzantısını kesinlikle tercih etmelisiniz. Örnek çünkü internet dünyasında ilk öncelik her zaman .com uzantısı üzerine olmuştur. Eğer .com uzantısı mevcut değilse .net alan adını alın. Eğer buda doluysa son bir yıl içinde popüler olan .co uzantısını alın. Bu uzantı seo açısından .com ile eşdeğer bir uzantıdır.

3. Eğer boşta konunuz ile alakalı jenerik alan adı mevcutsa kesinlikle kaçırmayın. Bu alan adı .com ve .net uzantılı olursa değeri çok yüksek olur.

Jenerik alan adı nedir?

Jenerik alan adı örneklerle açıklamam gerekir. Mesela ayakkabi.com jenerik bir alan adıdır. Fakat ayakkabilarim.com jenerik değildir.

4. Alan adınızda türkçe harf bulundurmayın. Çünkü bu sizi kötü etkileyecektir. Türkçe harfler (ı-ü-ö-ğ-ş-ç) bu harflerdir. Bu harfler yerine sırasıyla (i-u-o-g-s-c) harflerini kullanın.

5. Eğer alan adınız başka bir site tarafından aktif olarak kullanılıyorsa örnek ayakkabi.com alan adı aktif kullanılyor. Siz bu alan adının .tr uzantılısını almayın ayakkabi.com.tr alan adını almayın. Çünkü daha önce .com tutulmuşken siz .com.tr alan adıyla size gelecek olan kişiyi direk .com olan kişiye yönlendirmiş olursunuz. Kullanıcıyı düşünün bir çok kullanıcı tüm site adreslerinin sonuna .com koymakta. Bu yüzden her zaman kullanıcı oldaklı olun.

Kesinlikle uzak durulması gerekilen uzantılar

İlk başta sadece com ve net alan uzantıları olmadığını. Alan adı seçimi yaparken görecekseniz. Yüzlerce uzantı mevcuttur. Bunların arasında kesinlikle uzak durmanız gereken xyz uzantısıdır.

Diğer bir çok uzantı var ama en çok satışı yapılan ve en ucuz uzantı olduğu için yeni site açacak kişiler ben bunu 5 tlye alıp büyütürüm daha sonra başka uzantı alırım diye düşünüyor. Asla böyle bir hataya düşmeyin çünkü xyz uzantısı seo açısından yükselmeniz çok zor.

avatar
3 Yapılan Yorumlar
0 Yorumlara Yanıtlar
0 Yorumları Takip edenler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
3 Yorum yazarları
berfin yaşarmelike bayarsaruhan kara Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
berfin yaşar
Üye
berfin yaşar

Alan adı seçimi konusunda başarılı biryazı olmuş

melike bayar
Üye
melike bayar

Alan adı seçimi konusunda başarılı ve değerli bir yazı olmuş teşekkürler

saruhan kara
Üye
saruhan kara

Domain nedir konunuzuda okudum ve alan adı seçimi konunuzda ayrıca çok güzel olmuş bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür eder başarılar dilerim